Kabak çiçeği

Kabak  çiçeği

27 Temmuz 2011

Çağdaş Çandarlı

İlk defa iki sene önce bir arkadaş ziyareti sayesinde tanıdım Çandarlıyı .Çoğu sayfiye yerine göre daha sakin ve dinlenmeye müsait bir yer olduğunu söyleyebilirim.
Havası ve suyunun methini fazlaca duyunca ,bize uygun olabilir diye düşünerek pılımızı pırtımızı topladık ve  Allah (cc) 'nun izniyle geldik .Havası gerçekten güzel ,su derseniz, Belde’nin birçok yerinde kaynak sularından faydalanabiliyorsunuz.                           Kadrolu konu Mankeni Eşim ve diğerlerinden farklı olduğu söylenilen yeni bir kaynak suyu

Bulunduğumuz yerde ise şu an bilmem kaç metre derinlikten çıkan,bilmem kaç derecede  kükürtlü suyu kullanmak zorunda kaldığımız için yaz gününde, laf aramızda Kaplıca baygınlığı geçiriyoruz.Geçecek bu sitece emekleme durumumuz inşaallah ,da dilerim delerek ve eriterek geçmesin !

Manzaramız bir ömür canım                                     Herkesin birdenbire Sedir aşkını kabartan köşemiz

Yazlıkçı mevcudunun totalini   genelde orta yaş üstü amcamlar /teyzemler oluşturuyor.Haliyle bir şefkat ortamıda oluşuyor ortalamaya  göre demek isterdim ; yok öyle olmuyor.Benzemez kimse sana hayranlığına henüz şahit olamadım.Tavrımdan önce, kılık kıyafet yönetmeliğine uymadığımdan olsa gerek pek sempatik bulunduğumu söyleyemem.Haberleri olsun ben de Polyanna değilim , sevgi kelebekliği de bir yere kadar !
Hakkı ve sabrı en zor günlerimde daima tavsiye etmeye çalışan bir büyüğümün dediği gibi ; inandıysan ,İman ettiysen, hayat hiç de kolay olmuyor.Zor velhasıl.Ve İnşaallah sabrımızın sonu güzel olacak Allahu Alem.


                                           Çandarlı girişi

                                           
                                              Halk Plajları, ki benim için sadece hoş bir manzara


 

 Ne zaman ayçiçeği tarlası görsem ,Zara gibi içlerine dalıp Şarkı söyleyesim geliyor .Normal olmasa gerek !
                         

 Çandarlı’nın da  Yurdumun her ili/ilçesi/köyü gibi elbette bir Kalesi ve tarihi var adının nereden geldiği gibi.Google nesliyiz biz ,merak ediyorsak yazar,tıklar ve öğreniriz.Benim mitolojik kopyala yapıştırmalarımın kimseyi ilgilendireceğini zannetmiyorum.Kişi herkesi kendi gibi bilirmiş!Yanılıyorsam da ben ayıbımla kalır,utanır ,dersimi alır ve bir köşeye pısıp otururum .

                                             O denizi de yararınıza sundu ki, oradan elde edilen taze etler yiyesiniz ve diplerinden süs olarak kullanacağınız takılar çıkarasınız; gemilerin, dalgalan yara yara denizde süzüldüklerini görürsün. Nimetlerini araştırasınız ve ola ki, kendisine şükredesiniz diye Allah, denizi yararınıza sundu.   NAHL  14


Balıkçımız
                                      Çay  Bahçemiz


                                            Ve bir bardak demli çay ; Şu keyif herşeye bedel                       
                              Tabii bir lokma Simidi bir an da hiç eden şirin balık görünümlü Piranalar eşliğinde .
                              Çarşı denemeyecek kadar küçük bir bölümü var.                                            Her daim sebze meyve alabileceğiniz hal


Eski taş patikalı dar sokakları,

Manzarasını kimseyle paylaşmayan Sütçüsü,Park yeri konusunda bizden yardımını hiçbir zaman esirgemeyen Zeytin /Zeytinyağcısı ve  Taş fırınlarıyla
eski Türk filimlerinden fırlamış bir görüntüsü olsa da, aklınızın alamayacağı her köşedeki Cumhuriyet,Laiklik ve Kemalizme dair simge,sembol ve sözler sizi kendinize getirip işte naklen ‘’Sekülerizm’’ dedirtiyor.Hasbel kader yolunuz buralara düşerse , sayısı birkaçı geçmeyen Devlet dairesiyle,

                                  
                                       Çandarlı Belediyesi Önü (Bugün Belediye'nin Önüne bir İş makinası gördüm.Üstünde şöyle yazıyordu :'' Yeni İş makinamız halkımıza hayırlı olsun ''  .Seviyorum Yurdum insanını Allah kahretsin.

insanların yaşadıkları Siteleri sakın birbirine karıştırmayın.Zira ,hepsinin girişinde Türk bayrağı,Atatürk büstü ,olmazsa olmazı ’Türk,öğün,çalış,güven ‘ ve benzeri sözleri ortak.

Misal :


Dayak yememek için uzaktan çektiğim(hatta arabayla aksiyon yaşarcasına ) bir resim.Solda bir Büst var  göremeyenler için.Sanatçı eserini anlatıyorsa olay bitmiştir Hacı !                                     Okul falan değil ,bildiğiniz Tatil sitesi  girişi                            Ve benim favorim hemen bizim bir altımızdaki Sitenin bu tören alanı.Ciddiyim ,bayağı bayağı kimi özel günlerde törenler yapıldığını duydum.Saygı duyuyorum !

Resimler farklı fakat aradaki benzerlikler yok denecek kadar az.

Tatil konseptine uygun kitap okumak istediniz diyelim;
yılmaz özdil,kemal kılıçdaroğlu,ertuğrul özkök gibi  dil bilgisi kurallarına göre baş harfi büyük yazılmayı haketmeyenlerle,yazın vazgeçilmezi ,tiraj ve aşk kraliçesi elif şafak ,İlahi aşkla işin götürüleceğini keşfetmiş zatlar (Edebi dilini çok sevmeme rağmen İskender Pala bilhassa hedefimdir ),Büyük İslam Alimi Yaşar Nuri Hazretleri , İzlenme rekortmeni,gözyaşı Prensi Nihap Hatipoğlu ve insanlara yaparsın,edersin,seni kesseler acımaz diye gazı verip kenardan gülen  her türlü işe yaramaz kişisel gelişim (bkz. Bülent Akyürek-İçinizdeki Öküze Oha deyin ) kitabına  ben sana mecburum demek istemiyorsanız ,kitaplarınızı kıyafetlerinizden önce çantanıza yerleştirin derim.

Kış Dönemin de yerli halkının nüfusu 4800 nüfuslu bir Belde için üç Camii bulunması hiç fena değil Elhamdulillah.


                     Tarihi bir Camii
Son olarak,
Dünya hayatında topraktaki fazla suyu çekmesi sebebiyle tercih edilen, Ahiret'e dair de  bana her gördüğümde Cehennem'i hatırlatan ve Çandarlı başta olmak üzere neredeyse tüm Ege'yi kaplayan Zakkum çiçeği karşısında da Sübhanallah !
,diyerek bitiriyorum İnşaallah.


Her güzelin kusuru olur şiarıyla,

Kalbi Ege'de kalanlara Selam olsun...

Dualarımla...
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder