Kabak çiçeği

Kabak  çiçeği

11 Temmuz 2011

Domates kokusu ''Sübhanallah ''

Benden söylemesi ;domates,taze kekik ,fesleğen ve aynı familyadan akrabası Reyhan’ın  kokusundan,zaman zaman dahi olsa bihaberseniz , hayatın güzelliğinden  çok şey kaçırmışsınız demektir.Yüzünüzü bu dünya güzellerinin arasına sokup,şöyle içinize doğru deriiin deriiiin kokularını çektikten sonra düşünün bakalım ,kalıcı  mutluluğu modernizmin  bize dayattığı  geçici meta’larla mı  yoksa  Rabbimin bize verdiği  sonsuz,sınırsız  ve şükrünün  çokça olması gereken  bu gibi güzel  nimetlerle mi yakalayabiliyor/yaşayabiliyoruz?
Vahyin Kainatta’ki tecellisini görmek istiyorsanız herhangibir  bitkinin fıtratını izlemeniz yeterli.Herşey  nasıl da bir düzen ve sistem üzerine görevini yerine getiriyor.Fıtratallah olan Allah (cc) ‘nun eserleri karşısında dilinizden Sübhanallah ,kalbinizden ise daima ve herdaim Allahu Ekber zikri eksik olmuyor.
Domatesin o müthiş kokusu,yemyeşil küçük domates toplarının her gün biraz daha büyümesi ve yavaş yavaş kızarması! O ,ne yapması gerektiğini çok iyi biliyor.Fıtrat’ın sahibi yaratılış ve işlevlerinin kodlarını (bir nevi şifrelerini) öylesine güzel yerleştirmiş ki ,O’nun işlerinde asla bir noksanlık ve çirkinlik göremezsiniz.

                                İlk çıkan domatesler

Önceleri yavaş yavaş ve az sayıda olan domateslerimiz havaların ısınması,bolca su,gübre,çaba ve beraberinde her türlü çaba sonucu nihayet domateslerimiz hızla çoğaldı.Fakat bir türlü kızaramadılar.Her gün bakıyorum,en gizli kalmışlarını arıyor,altını karıştırmadığım dal bırakmıyorum;nafile.Hormonsuz,doğal akışında yetişen domatesin gelişme hızının aslına uygun olduğunu söylüyor Sevgili Eşim. Mevsimlerinden önce satılan sebze ve meyvelerin nasıl bir anda gelişip serpildiğini şimdi çok daha iyi anlayabiliyorum.
                          Ve tarla domatesler
                            
Çandarlı'nın, neredeyse Hortum’dan hallice fırtınalarının, sebzeler üzerinde ki olumsuz etkisini de es geçmemek lazım.Telef olan fidelerimiz için az yas tutmadık.Biz ,bu  işle duygusal bağ kurduysak ,durum tehlikeli demektir .Bu sabah uyandığımda aşırı rüzgardan bir biber fidemizin daha kırıldığını gördüm.Pazardan alınca en azından trajedi yaşanmıyor.Zor işmiş zor J


                Domatesin çekirdeği kırmızı kırmızı diyeceğim günler ; nerdesiniz ?


Organik besinlerin neden bu kadar pahalı olduğunu inanın bu yaz çok daha iyi anladım.Verirsin hormonu domates ne olduğunu şaşırır demeyenlerdensen,emek ve zaman harcaman şart.


              Dallar neredeyse domateslerden görünmüyor artık.Ben ise hala kokularına doyamıyorum ;bilhassa suladıktan sonra !


            Sondan bir önceMutlu sona az kala                                              Nihayet


Menemen yemeğe beklerim dostlar ....

Vesselam

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder