Kabak çiçeği

Kabak  çiçeği

23 Temmuz 2011

Kınasız Bamya

''Ihhhh  yeminle ağzıma sokmam,ooffff  sevmiyorum işte '' gibi ergensi başkaldırışlarınız varsa bamyaya karşı ; vazgeçin,büyük konuşmayın,oturun haddinizi bilin derim.İsyanlarına mağlup olmuş ,böylesine bir lezzetin farkına  son yıllarda vararak mağdur olmaktan kurtulmuş biri duruyor karşınızda.
Velev ki vardır böyle önyargılarımız ne çare !
Benim de vardı.Ayıpsa benim ayıbım ,günahsa benim günahım ,herkesin bildiğini dile getirmekten utanmadan söylüyorum :

‘Ne o sümüklü sümüklü ,tanesini almaya çalıştıkça lastik gibi uzayan şey ‘ türü  eşsiz anlatımları duymuşsunuzdur/söylemişsinizdir/ emek verip önüne koyduğunuz birinin densiz çıkışı karşısında  dili tutulsaydı da söylemeseydi  demişsinizdir.Bilen bilir mütevaziliğimi, çok şükür benim bamyam iltifattan başka birşey almadı bu güne kadar J
Sümüklü böcek muamelesi gören bamyanın inanın bunda hiç bir suçu yok.İş tamamen usulünü bilmekte ; maharette,el lezzetinde.

Birkere bamyaları ayıklarken başlarını kafadan tak diye koparanları görüyorum.Oldu mu şimdi ama ?İtina ile kubbe şekli verilir ve sonrasında da benim gibi kaşıntı manyağı olunur.Günahın hepsini bamyaya yüklemeyelim,ben de de inceden var bir allerji durumu.
Yıkarken çok mıncıklanmayacak kendileri ve daha güzeli ayıklanmadan önce yıkanacak ki içindekini dışarı dökemesin,tüm lezzetini sonraya saklasın.

Pişirirken bol soğan,bol domates,zeytinyağların en güzeli(mümkünse Ayvalık dolaylarından ),bir adet kesme şeker ve olmazsa olmazı bir de koruk suyu bulabilirseniz  hani tadından yenmez.Koruk ve bamya arasındaki al gülüm ver gülüm ilişkiyi burada söylenemeyecek bir tabirle bamya tarihine yazdıran Raziye Teyzem ,mekanın Cennet olsun İnşaallah.Şimdi görüyorsan beni bir yerlerden ve diyorsan ki '' Söylesene kız gelin,ne var utanacak ? '' ,Cevabım : Cıkk ,olmaz ;yeri değil teyzem :)

Hadi koruk suyunu bulmak sizin Şehirli hayatlarınızda zor diyelim,limon suyu kullanacaksınız o zaman da yerine.Şöyle bol bol vereceksiniz limonunu,ekşi ekşi olacak .Ya da tercihinize göre ölçüyü siz belirleyin en güzeli.

Hadi o kelimeyi kullanmayayım;yapışkan,akmayan ve renksiz,kokusuz uzayan bir sıvı eşliğinde (hissediyorum ,şu an kimse tiksinmedi) geliyorsa bamya size doğru,hemen çatalı atıp kaçın.Şaka tabii .

İşin püf noktasını öğrenin,bu iyiliğimi de unutmayın:)

Asla bamyanın içine kaşık sokmayın,karıştırmayın,yapmaya kalkanın da eline vurun.Tutun tencerenizin iki sapından ve sağa sola şöyle bir sallayın.Tadına bakmak istediğinizde ise hemen üstten ve  yine kurcalamadan,sakince bir adetini alıp ağzınıza atın ve bu mübarek günlerde bana da bir dua edin.

''Hala tatsız,tuzsuz,şekilsiz bir yemek çıkıyorsa ortaya, suç ben de değil şekerim.Bir de gelip pişirecek halim yok herhalde ? J

Misafirim olmak isterseniz o başka tabii.Tam da bu yüzden ,yani hem kendimiz hem de misafirlerimiz için bahçemiz de bamyacıklara da yer ayırdık elbette.Kayınvalidem ve Eşim kendi  elleriyle ektiler bamyaları.Fideleri getiren Kayınvalidem de ne tür bir bamya getirdiğini bilmediği için şansa bıraktık gerisini.Kınalı bamya çıkmadı ne yazık ki.Sadece Kınalı bamya almak için Urla pazarına giden enterasan tipler olan bizim için kısa bir hayal kırıklığı oldu haliyle.Fakat bu türü de sevdik.Sadece zamanında toplamazsanız, bamya  geldiği yeri  unutup tek bir taze fasülyenin boyu kadar  uzayabiliyor.


Acilen toplanması gerekenler


Bit kadar bamya ayıklamaya çalışan ben,aslında buna sevinip,bayram yapmam gerekirken acıya alışmış bünyem nerede işkencem diye bağım bağım bağırıyor .Ah bu alışkanlıkların gözü kör olsun !


Alışık olduğum boyutlar


Yalnız şunu da belirtmem gerekiyor ki,bamyanın çiçeği güzellikte kabak çiçeğiyle mücadele edecek kadar muhteşem.İlk defa gördüm ve bayıldım.Şu an ayığım canım merak etmeyin :)


                              Şu Güzelliğe bakarmısınızAma güzeldi ,tadı yani.Ellerimle topladım,pişirdim,görüntüledim fakat teknik bir hataya kurban gitti natürmond resimlerim :)

Elimizde olanlarla idare edeceğiz mecbur.
Mucizevi bir geri dönüşüm olursa o zaman,resimler mazi olursa da yeni hasatta görüşürüz İnşaallah.

Elhamdulillah mucize gerçekleşti ve bir daha ''ilk ...'' diyebileceğimi zannetmediğim resimlerim kurtuldu.


Bir başka açıdan                                                  Bamyanın Sultanları


Bu kadar uzun bamya gören var mı ? Bir daha görmemek umuduyla ...
Yorum bile yapamıyorum
                                       Ve yanında buz gibi bir Vişne suyu.Canınız çekti mi? Çekti demi ? Çekti çekti, hadi itiraf edin.Öz vişne suyudur ,dikkatinizi çekerim .

Vesselam -Veddua                            E


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder