Kabak çiçeği

Kabak  çiçeği

30 Ağustos 2011

Ağaçlar ve Diğerleri


Kiraz ağacı ve ilk kirazlarımız.Tabii bu iki tek kiraz çıktığında aylardan Mayıs ,mevsimlerden ise İlkbahardı.Dip not olarak belirtmem gerekiyor bu Ağustos sıcağında nereden çıktı bu Kiraz sorularına maruz kalmama bab'ın da !


Peki doyasıya yemeğe hazırlandığım bu kirazcıklar ,dertlere deva kalplere şifa olabildi mi ? El Cevap : Hayır.

Dalından koparmaya kıyamayıp,her evresini heyecanla izlediğim ve sayma işlemini iki de bitirdiğim resimdeki kirazlar, rüzgara dayanamayıp geldikleri yere, yani toprağa dönünce, kiraz özlemimi yine pazardan gidermek zorunda kaldım.Hoş ,dalından koparabilseydim de tadımlık konseptinden öteye gidilemeyeceği için pazara gitmek farz olacaktı.Bir daha da çiçek açma olayı olmadı zaten.Fakat yerini çok sevdi ve ben bu aşkın meyvalarını seneye ilkbahar da bekliyorum İnşaallah.İncecik gövdesine rağmen, diktiğimiz günden beri tek tük de olsa meyvalarını vermeye devam eden Armut ağacı.

  Gövdesi heybetli ağaçların sadece meyva verdiğini düşünen bir şehir insanı olarak ,cahilliğimden ,kaybettiklerimden ve kaçırdıklarımdan utandım desem inanırmısınız ?
İnanın / inanmamız gerekiyor.

Modernizim  hepimizi içten içten yok etmeye devam ediyor.Ve 'Hepimiz Avatarız ' demek için umarım geç kalmayız !Şeftali ağacı .Ya da yavru ağaç diyelim isterseniz !

 

Ilık ılık esen rüzgar eşliğinde, buram buram kokusunun dağıldığını görmeyi hasretle beklediğim :Ihlamur
Tabii çayını içmeyi de ...


                          Bu da bir daldan şimdilik ancak bu kadar büyüyebilen ve  henüz bir tencere sarma olmaya kurban edilemeyen afacan yapraklar .Üzerinize de koruk suyu,limon suyu olmadı nar ekşisi ;nasıl da yenirsiniz hani !


                                  
                                           4 adet Çam ağacı.İkisi nerede derseniz ,vardır ya resimin içinde ki gizli ''nesneleri '' bulun muhabbeti.Tam sırası,Olanı bulmak kolay,kolaysa olmayanı bulun bakalım ?

 
Yayınlamakta geç kalınılan ve bugün birkaçı dışında mevsimi geçen Yeşillikler.Roka,Dereotu,Fesleğen ve Maydonoz
              
Fesleğen o güzel kokusu ve yemeklere kattığı müthiş lezzetiyle neyse ki hala bizimle

Bostanın neredeyse en çıldırmış sebzesi.Onun hızına biz yetişemedik.O da en sonunda pes etti ve difrizde ki sessiz sedasız yaşamına göç etti.

 
   
Reyhan ; kokusu ömür ,ömrü de ne yazık ki hava koşulları sayesinde mecburen saksıyla sınırlı bitkimiz.

Filhakika ,
Tohumlar fidana,fidanlar ağaca,ağaçlar ormana şarkısıyla eğitilmiş bir neslin çocukları olarak gün gelecek herkes bizim yaşadığımız maceraları yaşayacak ,derim. Bu sözüm de lütfen tarihe not olarak düşülsün ve üzerine düşünülsün !

Vesselam...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder