Kabak çiçeği

Kabak  çiçeği

05 Ağustos 2011

Bahçelerde Börülce

Bir değişiklik yapalım ve bu sefer en afillisinden Bilimsel  tanımlamayla başlayalım.İnsanlık adına yaptığım bu fedakarlık umarım kayıtlara geçer .Börülce diyorduk :

Börülce (Vigna unguiculata), baklagiller (Fabaceae) familyasından fasulyeye benzer bir tarım bitkisi. Taze fasulye şeklinde yemekleri yapılabileceği gibi salata olarak ta tüketilebilir.

Börülce 2n=22 kromozomludur. İyi gelişmiş kazık bir köke sahiptir. Tek yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları 3 yaprakçıktan oluşan bileşik yaprak şeklindedir. Çiçekler yaprak koltuklarından çıkar. Börülce tohumlarının meyveye bağlandığı yerde renkli halkası vardır. O yüzden bir adı da karnıkaradır.Adana ve çevresinde " acebek " olarak adlandırılır ; der Vikipedi  ve ne iyi eder.

Ege Bölgesinin ,bilhassa İzmir'in vazgeçilmez bir Sebzesidir kendileri.Umumiyetle salata olur sarımsak,zeytinyağı,limon üçlemesiyle.Ki tadından yenmez. Doğru ,yenmez ,zira sürekli sosuna ekmek bandırılır.Üstüne/içine domates doğranabilir ya da közlenmiş kırmızı biber gibi diğer  mevsim sebzeleriyle de gayet güzel  harman edilebilir.Kendi adıma veya Şef'in Tavsiyesi diyebilirsiniz, iç börülceyle bir arada yapılan yemeğinin çok daha güzel olduğunu söyleyebilirim.

Ne çare ki Pazarda ki ömrü fazla değildir.İlk çıktığında tazesini aldınız aldınız ,kısa bir süre sonra aldıklarınızı sadece iç börülce olarak kullanabilirsiniz.İç börülcenin başlı başına yemeğini ya da salatasını aynı şekilde yapabilirsiniz.

Velhasıl içi,dışı her halinden istifade edilebilen lezzetli bir sebzedir kendileri .

Madem seviyoruz ,buluşalım bahçemizde dedik ve ektik kuru börülce tanelerini kuru,yalnız ve can'a susamış toprağımıza .(Tutmayın kendinizi ağlayabilirsiniz)


                           Bir süre sonra Börülce fideleri çıkmaya başladılar                           Mor çiçekli olanına Endaze börülcesi deniliyor.Çok nadir bulunabilen bir börülce türü.Ağaç gibi hızla dal budak verse de ,ürün konusunda çok cimri .Fakat kart gibi görünen börülceleri bile tazecik,çıtır çıtır.


                                         
                              Bildiğimiz börülce çeşidi  ( bilenler için )      


                              
               Bu bitki de bana Sübhanallah dedirten şey ise dallarının uzadıkça kendi kendine yol  bulması.Mesela dikilen kazıklara siz dolamıyorsunuz,gösterdiğiniz yolu beğenmeyebiliyor.O istediği yere sarıyor kendini ve dolana dolana büyümeye devam ediyor.Taze fasülye de aynı şekilde.Geçen gün fasülyelerden bir tanesinin hemen yanındaki bamyaya sımsıkı sarıldığını gördüm biz ayrılamayız dercesine.Allah ayırmasın Canlarım.

                                Bkz. yukarıdaki açıklama


        Yaşasın bir tane vermiş dediğim gün ,mutluluğum daim olsun İnşaallah


              İlk ve şimdilik son hasılat.Dilim de bir şarkı : Benim hala umudum var !


Vee ye ye bitiremediğimiz Börülce salatası

Vesselam


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder