Kabak çiçeği

Kabak  çiçeği

20 Ağustos 2011

ÇiçeklerÇiçekleri sevmeyen yoktur herhalde ? Vardır herkesin gönlünde yatan bir renk,koku ,görüntü,şarkı,şiir ya da hikaye çiçeklere dair. Bir şekilde çiçeklerle muhabbetiniz sınırlı olduysa ,en azından şimdiye kadar  çiçekçi ablalara yolunuz birkere bile düşmediyse,Sevdiğiniz sevmediğiniz ya da nezaketen dahi birine almadıysanız,kokularını bitirircesine yüzünüzü gömmediyseniz çiçeklerin arasına 'acaba benim duygularım var mı diye kendinize bir titreşim yollayın derim !
Yıllarca balkon da olmayacak çiçekleri oldurmaya çalışarak sınırları zorladıysanız,günün birinde bahçeniz olduğunda ne oldum delisi oluyorsunuz benden söylemesi .Aynı cümle içinde ‘’olma ‘’, ‘’oldurma ‘’, ‘’oluyor ‘’ ; sinir olmadınız umarım ( olmadı eksik kalmıştı ama )
Haliyle acemilik silsilesinin girdabına en çok bu alanda kapıldık.İlk etapta bulduğumuz her çiçeği kaptık getirdik ,günlerce kazdık,diktik,söktük,yerini değiştirdik,yine gittik yeni çiçekler aldık ,kazdık,diktik ,olmadı ,soldu,söktük ;bu seranomi bizim yorulmak bilmeyen azmimiz sayesinde bir süre devam etti.Neyse ki sonunda toprağa ve iklim şartlarına en uygun çiçekleri bulmayı başardık hamdolsun.
Aslına bakarsanız Çiçek Sayısının ve çeşidinin çok fazla olduğunu söyleyemem.Malum, böylesine çetin bir rüzgara her babayiğit dayanamıyor. Buna insan cinsi de dahil ,ki  gelen misafirlerimizin Tufan'dan hallice fırtına karşısındaki derbederlikleri görülmeye ve görüntülenmeye değer !


       Gelin Fırçası ; çiçeğin adı yani.Üstünde arz-ı endam eden de evimizin kadrolu Serçesi.Kolonlardan birine ailece yerleştiler derken aniden ortadan kayboldular .İlkbahar da bekliyorum sizi !                                      Gül havuzu ; ya da üçgeni


                                    
                                Ve  rengarenk Güller .


                                    Beyaz gibi görünse de aslında lila renkli Papatyalar
                                         
                                    
                                           Kadife Gül ,kokusu da en az kendisi kadar güzel
                                            
                                                Sarı Gül
                                  
            Asma gülü ,şu an dal budaklarını her tarafa uzatmakla meşgul
                           

                                   Sarı ve Beyaz Papatya


Asma Gülü                                            Begonvil .Yerini çok zor beğenen bir çiçek.Ege bölgesi ve bilhassa Bodrum'da çok meşhur olan bir çiçek.Rüzgarında suyunda fazlasını sevmiyor, ki ilk Begonvilimiz cahiliyemizin kurbanı oldu.Yılmadık gittik iki tane daha aldık ve çok şükür bugün her ikiside bizlerle.

                                Turuncu gül

                          Mevsim Çiçekleri


                                 Ortanca


Ortanca çiçeği güneşi fazla sevmediği için aslında biraz problem oldu.Rüzgardan  ne olduklarını şaşırmalarını da ekleyecek olursak ,Çok sevmeme rağmen sanırım seneye bu çiçekle birlikteliğimi devam ettiremeyeceğim.

                                         
                                                Küpe çiçeğinin açmamış hali                               Ve açmış hali.En sevdiğim saksı çiçeği olmuştur her zaman Küpe çiçeği.Çok narin bir çiçek.Asla susuz kalmayacak,güneşi direk almayacak,rüzgara maruz kalmayacak ,güneşi kısmen alırken gölgeden vazgeçmeyecek,yerini beğenecek vs vs. Zor bir bitki anlayacağınız.Yine de onu çok seviyorum.Güzel ve kolay değil !           Favori gülüm.Bodur ama alacalı hiç görmediğim türden bir çiçek.                       
                 Orjinal boyu bu kadar işte ; bir karış .Güzelliği ise boyundan çok daha uzun.


Ben tatlıyım, der yasemin kokusu. Kolay yayılır ama usandırıcı değildir. Romantiktir ama pek seyrek melankolik olur. Onda yabani bir yaratığın zarafeti vardır. Kendine yeterli, kabına sığmayan bir nitelik. TOM ROBBINS (Parfümün Dansı)

 

                             Bir demet yasemen olmaya aday şimdilik tek bir yasemen
                                 
                                                      
         Görüldüğü üzere Şu an çoğunluğu Güllerden oluşan bir bahçemiz var.Her ortama dayanıklı oldukları kadar görünümleri,kokuları ve hissettirdikleriyle de bir başka olduklarını düşünüyor ve Rabbime hamdediyorum.

Elhamdulillah...

Vesselam-Veddua

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder