Kabak çiçeği

Kabak  çiçeği

16 Temmuz 2012

Başladıktan bir adım sonra

Bir Ekolojik anarşistin rötarlı günlüğü 2....

Şimdi yazayım,sonra ekleyeyim,dur şunun da az büyümesini bekleyeyim ,misafirim geldi,ben gittim,hastayım,yine hastayım,offf iyileşemedim derken,mahsuller çiçek açması şöyle dursun mahsullerini bile verdi haliyle şu ana kadar.Yine de, Bismillah diyerek geç kalmış ilk halleriyle de olsa başlayalım bakalım.


              
Bu sene aramıza katılan sevgili Marulcuklar.İlk halleri pek güzeldi;küçücük,taze taze falan derken bir an da anlayamadığım bir şekilde sırık marul haline geldiler.Cinsleri öyleymiş,olabiliyormuş falan filan diye teselli olduk. Ara da vuran bu kelek durum bize denk gelmiş.Profesyonellikle ilgisi yok tamamen şans.Tohum bu ,bir de İsrailinse (satıcının değil ısrarına rağmen) marul diye ekip karpuzla hatta  yarı kavun yarı karpuzdan oluşan bir meyvayla bile karşılaşabiliriz.Hiç yemedik demeyeyim ama bir süre sonra acı bir tat salgılamaya başladı ki,bu benim henüz kısır diyetimi bozma hayallerini kurduğum  an'a denk gelince '' yemiyorum elalemin marulunu '' şeklinde ki isyanımla sürmeye devam etti.Kısacası yaşandı,bitti ve çöpe gittiler.Bir kısmı da has maruldan anlayan kayınvalidemin sevgili ördeklerinin midelerine...
            

Pazı .Neyse ki olumlu sonuçla karşılanan bir ilk deneme daha.Her derde deva pazının ,her şeklini yaptım diyebilirim.Müthiş bir lezzet;en azından benim için.Hatta bu yazıyı yazdığım günün menüsün de de pirinçli,bol soğanlı kavurması mevcut.Yarın da böreği,sabaha omleti,yemeğin yanına salatası şeklinde gidiyoruz.Şifalı bulduğun her otu yedirip,her çöpü içiriyorsun yeter artık nidalarını duyuyormuyum ? Hayır.Arada üç maymun lazım Hacı !

Nane ; aldı başını gitti.Şu an yerim dar diyecek durumda.Taze taze bilimum yemeklerde,salatalarda kullanılması dışında,kurutup nane kurusu dahi yapıldı.En çok nerede seviyorum biliyormusunuz ? Egemin kahvaltılarında alırız tatlı loru,üstüne nanemizi doğrar,bolca da Ayvalık Zeytinyağımızı dökeriz,biraz da toz kırmızı biber, yeriz de yeriz.Tatlı lorun üstüne bir de reçel dökerek ikram etme muhabbetimiz var ki,onun konuyla alakası yok .Fakat bizim kahvaltılarımız harbiden güzeldir .Kekik.Bu da bugün serpilip,coşanlardan.İleri de o resimleri de ekleyebilirim İnşaallah.Yemekler ve zeytini tatlandırma dışında çayını da  tavsiye ederim.Bilhassa adaçayına çok yakışıyor, ben den söylemesi.Şimdi sıra onun kurusunu yapmaya geldi.


Sol baştan sayıyorum:Melisa ,Lavanta,Mercan köşk ve Adaçayı.Hünerlerini saymıyor hepsinin çayını keyifle ve severek içiyorum.Favorim ;melisa.Doğal antidepresan ve müthiş bir sakinleştirici.Uyku ya da kas ağrıları yaşayanlar bir deneyin derim.Lavantayı da unutmayalım.O da iyi bir ferahlatıcı,huzur verici bitkimiz.
Böğürtlen.Henüz meyvasını göremedim.Ve Reçel yapma hayalimi şimdilik erteledim.

Defne .Saçtan yemeklere,kuru erzakları koruyucu olmasından mideye kadar çok kullanımlı bir bitki.Çokça bilgi verip İ.saraçoğlu'nun işini elinden almayalım şimdi.İlgilisi araştırıversin bir zahmet.Ayçiçekleri.Artık onlar tam bir güne bakan.Arılar etrafından ayrılmıyor ve henüz çekirdek aşamasına gelinemedi.Yakında, sapsarı halleriyle arz-ı endam ettikleri halleriyle de görelim inşaallah.Bu yaz yeter artık diyecek kadar bahçe de üredikçe üreyen Semiz otu.Çiğ yendiğinde en büyük Omega 3 depolarından biri olan sebzemizin böbreklere ve hatta sinirlere bile oldukça faydası var.Envaye çeşit yemeğinden sonra bu sene ilk defa böreğini de denedim ve misafilerim tarafından beğenildi.Sanırım tatlı lor ve bol soğanla harmanlanmış haliyle böreğini tavsiye edebilirim.

Mısır ;4 gözle büyümesini bekleyen yeğenlerim, haşlanmasına çok az kaldı inşaallah.

Salatalık ;bol bol mahsül verdi Elhamdulillah.
Salatalığın yakın akrabası Acur.Salatalığa yaptığınız herşeyi bu arkadaşa da yapabiliyorsunuz.


İlk ve son gördüğüm Kabak.Bitmek tükenmek bilmeyen rüzgar yüzünden 3 kabakta kaldı mahsül sayımız.Neyse ki rüzgar azıldı da birkaç adet kabak zühur etti bostanda.


Domatesler ,bugün şişe domatesi bile yapıldı hızlıca geçiyorum
Biber

             
Dolmalık biber


Bu sefer Kınalı Bamya


PatlıcanTaze fasülye,Barbunya ve Börülce


Ve Kırmızı Biber

Vesselam...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder