Kabak çiçeği

Kabak  çiçeği

05 Ağustos 2012

Şimdilerde Çiçekler diyordumEvlerinin balkonların da çiçek yetiştirenler bilir ;güzel ama zor iştir çiçek bakımı.Her çiçeğin bir dili vardır ve sen onun dilinden anlamıyorsan konuşmaz seninle ,küser, hem de sonsuza kadar.Bahçe de çiçek bakımı biraz daha zor.Bol boldum alanı dikeyim bulduğum her yere diyemiyorsun; diyemiyormuşsun.Bunu geçen yaz bizzat yaşayarak öğrendik.Zaman ve para israfı yapmak istiyorsanız zevkli bir yol en azından.Biz bu sene o hazzı tatmayalım a dostlaaar dedik ve geçen sene diktiğimiz güllerin sayısını fazlalaştırıp ,yaz kış dayanan çiçek seçimlerimizle bu bahsi kapattık.

Gül bakımı çok mu kolay? Elbette değil.Gülü seviyorsan dikenine katlanacaksın geyiğine maruz kalmamak için haliyle bu durumdan dert yanacak değilim.Çok fazla su vermeyeceksin,toprak kuruyunca sulayacaksın.Ben toprağın kuruyup,çatlamasına izin veriyormuyum peki ? Hayır.
Sıcaktan kavrulduğumuz her günün akşamı,susadık bize su ver sesini duyduğumu söylesem .Ve dayanamayıp çok az da olsa suladığımı!
Asma Gülü :Bu gül kaç kere ellerimi parçaladı.Eldiven mi kullanayım? Neyse ki çok zarar ziyana uğramadan bunu akıl edebildim.

 Çardak Gülü: Bu gülü çok seviyorum ama sadece Mayıs ayında açıyor.Kurularını cam bir süs tabağına koyarak saklamıştım geçen sene.
Gülleri kurumaya yakın toplayıp ,şekerle karıştırarak (yıkadıktan sonra tabii) bir süre güneşte bekletip ve de bir miktar suyla karıştırıp kaynattıktan sonra Gül şerbeti yaptım.Osmanlı ağzının tadını biliyormuş vesselam.Gelin Fırçası ;çetin hava şartlarına rağmen hala ayakta maşallah.Mayıs'da birkere açıp kuruduktan sonra şimdilerde yeniden fırçasını büyütüyor.


Mor Papatyalar ;bir dirençli Çiçek daha .
Dikene karşı eldiven demiştim ya ,bu güllerin dikenleri inanın eldiveni bile yarıp geçiyor.Daha çok yeni, birisiyle kan kardeşi oldum.
Şimdiler de kalsiyum takviyesi yapılıyor kendilerine.Bir nevi kemikleri güçlensin çalışması.
Böğürtlen ağacı bu ilkbahar'da toprağına kök saldı.Ve şu an çok hızlı dal budak atıyr sağa sola. Hayırlısı bakalım !
Sarmasını bile yaptım söylemesi ayıp.O derece yaniVe ve her derde deva bir bitkimiz daha ;biberiye.Neredeyse biberiye ormanına dönüştüler.Neyse ki taliplisi çok.


YaseminZambakŞeftali ağacıIhlamur

Kiraz ağacı .Haşmet Babaoğlu der,  ''kadınların kuruyan bir ağacın hala canlanabileceğine dair umutları var '' ve ben onu asla haksız çıkarmayan kadınlardan biriyim.
Evin etrafını çevreleyen çam ağaçları


Nihayet ,manzara eşliğinde


Taze kekik ve adaçayından oluşan çayımVe KahvemFincanlar epi topu iki tane .İlla ki bu fincan da içmek istiyorum diyorsanız ,beklemeye sabrı olanları kalabalık gruplar halinde de alabiliyoruz
Hayırlı ,bereketli Ramazanlar...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder