Kabak çiçeği

Kabak  çiçeği

08 Eylül 2012

Son Durumdan bir önce

Gökten suyu indiren O'dur. Onunla her çeşit bitkiyi çıkardık, o bitkiden bir yeşillik çıkardık, ondan da birbiri üzerine binmiş taneler; hurmanın tomurcuğundan sarkan salkımlar, üzüm bağları, zeytin ve nar (bahçeleri) çıkarıyoruz. (Bunların) kimi birbirine benzer, kimi benzemez. Bunlar meyvelendikleri zaman meyvelerinin olgunlaşmasına bakın! Bunlarda inanan bir toplum için ibretler vardır.En'am 99
 
Ve bir Yaz sezonu sonu daha .Bu yaz bloğa elimde olmayan sebepler yüzünden ağırlık veremedim.Yılların eskitemediği çiftçisi olmamakla birlikte kıdem arttıkça heves mi azalıyor ne ! Heyecan,emek ve mutlu sona ulaşma çabası duygusu tamam da bitmek bilmeyen işler sırasında koşa koşa dur şunun da resmini çekeyim ,bunu da yazayım diyemiyor insan tahmin edeceğiniz üzere.Neyse kimseyi dövmeden kısa bir sezon özeti daha geçelim inşaallah.
 

Domates fideleri.

İlk alınmış halinden bir miktar serpilmiş halleri.Üzerindeki sarı çiçekler domates olacak bilmeyen Metropol çocukları öğrenin birşeyler.Yarın birgün bu işi para vererek öğrenmeyin;bir nevi açık öğretim hizmeti.


Aaaa Çiçeklerden Domatesler çıktı.Ama yeşil bunlaarrr diyenler; bekleyin zamanı gelecek ve kızaracak.Orada bir tane var sanki


 
O da ne, oldular bile  
 
 
 
Kuru Domates
 
 
 
 
 
Şişelere girmiş Domates
 
 
 


Roka,dereotu,reyhan,maydanoz,tere ekimi biraz farklı.Tohumlar önce toprağa serpilip,üzerinden hafifçe tırmıkla geçiliyor.Tohumlar uçmasın diye üzerine çuval serilip,hortumla inceden inceye hergün tohumlar çimlenesiye kadar bu şekil muhafaza ediliyor.Şekil'de görüldüğü üzere.Hortum deyip,işlemi basite indirgemişim.Hortumun ucundaki fıskiyeyle diye düzeltiyorum ki daha afilli olsun.

Kuşbakışı görüyoruz.


Şimdi de HD çekim diyerek National Geography havası yaratmak isterdim ama değil, bildiğiniz amatör normal modda bir çekim.Zaten bunu da sanırım kimse yemezdi .

 
Tabağa gelmiş halleri :Reyhan,roka,nane üçlüsü .Tabakta biber olduğunu ben de görüyorum da konuyla alakası yok diye sunuma almadım.


 Kekik.Her hali giden bir bitki.Zeytinle harmanlanmış hali ve çayı favorim. Egemin vazgeçilmezi Börülce


Biber ve dolmalık biber                          

Son geldiği hallerden biri
Bir kök bitkimiz :Pancar

Daha seyrek dikmek gerekiyormuş.Tohumları  çok sık attığım için gelişmeleri biraz geç oluyor.                     Pancar ve biber turşusu.Zavallıların girmediği şekil kalmadı ki hepsini burada göstermem olmaz.Velhasıl hiç birşeyden çekmediler benden çektikleri kadar.          Bal kabağıBu kadar büyüdü zaten.Bir an neredeyse bahçeyi yutacağını sandığım bal kabağına dair ne planlarım vardı oysa.Nasip..

Kırmızı (salçalık ) Biber

Patlıcan

                                             
                                         


     Ve kurusu


Kınalı Bamyamız


                                                  


Bu resmi çok sevdim nedense !                                                                  Bamya Çiçeği                                                        

Semizotu temalı Mısır

Mısır'ın tohumdan çimlenmiş ilk hali
Mısır ve Ayçiçeği'nin  gelişimini izledikçe hayretim hergeçen gün daha da arttı Rabb'e karşı.Sürekli Sübhanallah dilimde !
Meşhur Mısır püskülüÇıt çıt çedene de türküsünü ilhamı,başlayınca bırakılamayan (iğrenç bir espri biliyorum ) sivilce dostu,kalori sever Ayçiçeği.
Bu çok ilginç ! Bir dal da tam 5 tane çiçek oluştu.Ve çekirdek vermedi.Zirai kurallara aykırı bir durum olmalı .

Beyaz yerler Çekirdek
Boşluk olan alanlarda Kuş'ların saldırılarına uğrayan alan.Çekirden oluşunca hemen koparmak gerekiyormuş .Öğreniyoruz işte.

Kafalar kesilip kurutuldu ve sevenlerine dağıtıldı 
Komşunun minik karpuzu 
 Bamya ağacı


  
Diğer Komşunu Kavunu
 
 Bu da bizim Karpuz olmasını umut ettiğimiz kök
Selam ve Dualarımla 

 


 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder